Himla

Himla

Fiolministeriet

Fiolministeriet

VAEV

VAEV

Inver

Inver

Carl Erik Lundgaard & Charlotte Støjberg

Carl Erik Lundgaard & Charlotte Støjberg

Dreamers' Circus

Dreamers' Circus

Tailcoat

Tailcoat

Jensen & Bugge

Jensen & Bugge

Phønix

Phønix

Jansberg Band

Jansberg Band

Baltic Crossing

Baltic Crossing

Andreas Tophøj & Rune Barslund

Andreas Tophøj & Rune Barslund

Kristian Bugge

Kristian Bugge

Hjertebarn - Christian Deichman

Hjertebarn - Christian Deichman

Floating Sofa Quartet

Floating Sofa Quartet

Mallebrok

Mallebrok

Fionia Stringband

Fionia Stringband

Gangspil

Gangspil

Vingefang

Vingefang

Hialøsa

Hialøsa

Vesselil

Vesselil

Marvara

Marvara

Kasir

Kasir

Stundom

Stundom

Kristine Heebøll, feat. Timo Alakotila

Kristine Heebøll, feat. Timo Alakotila

Basco

Basco

Perry Stenbäck

Perry Stenbäck

Fru Skagerrak

Fru Skagerrak

Svestar

Svestar

Zenobia

Zenobia

Bark & Blik

Bark & Blik

Habadekuk

Habadekuk


VAEV - Sløjfen

VAEV - Sløjfen

129,00 DKK

(inkl. moms)

Model/Varenr.: GO0624
CD

De to folkemusikere David Mondrup og Poul Lendal kommer med hver sin musikalske bagage. Tilsammen udgør de folktronica duoen der ny-fortolker de helt traditionelle danske folkemusikmelodier.

 

David Mondrup, som er lærer i elektronisk musik på Engelsholm Højskole. Han er uddannet rytmisk musiker fra konservatoriet i Århus.

Poul Lendal er udnævnt rigsspillemand i 2014 og har spillet 45 år med folkemusik trioen Lang Linken, Harpens Kraft m.fl. 

Medvirkende:
David Mondrup Tangenter med og uden blæsebælg og med og uden strøm, laptop, slagtøj og kor.
Poul Lendal Violin, jødeharpe, seljefløjte, basseljefløjte, skeer, rummelpot og sang

 

Gæster på albummet:
Mats Eden (SE), Orhan Özgür Turan(DK/TR), Mia Guldhammer (DK), Det Ny Kammerkor (DK), Hans Mydtskov (DK), Rosyán (D/IR), Gert Lendal (DK) og ROD (DK).

Traks og ophav:

 

1.Den toppede høne (Traditionel efter Ejlar Jensen og Carl Erik Lundgaard)/ Rejlånder (Traditionel efter Ola Fjäll). Gæstespil af Mats Eden (enradet harmonika).

2. Øst og vest (Traditionel efter Ingeborg Munch og Carl Erik Lundgaard)/Jysk på næsen efter Tinusbrødrene (Traditionel). Gæstespil af Orhan Özgür Turan (oud og saz).

3. Gid alle de bjerge (Traditionel efter forskellige)/Vals efter Tinusbrødrene (Traditionel). Gæstespil af Mia Guldhammer (sang) og Det Ny Kammerkor (kor). Korarrangement: David Mondrup.

4. Hans Majestæt (Lendal). Gæstespil af Hans Mydtskov (tenorsax, basklarinet og effekter) og Rosyán (cello og laptop).

5. Karen fra dansen (Traditionel efter Ingeborg Munch)/ Skottis (Traditionel efter Bitten og Gert Lendal). Gæstespil af Mia Guldhammer (sang) og ROD (fest og ballade).

6. Klappvalsen (Edén)/Polska (Traditionel efter Ulla Lindgren). Gæstespil af Mats Edén (violin)

7. Rytteren (Traditionel efter Jørgen Svenstrup)/ Sløjfen (Traditionel efter Evald Thomsen). Gæstespil af Mia Guldhammer (sang) og Hans Mydtskov (baritonsax, tenorsax, basklarinet og effekter).

8. Pedro Larsen (Traditionel efter skriftlig kilde).Gæstespil af Rosyán (cello og laptop).

9. O Morris (Lendal).

10. Silke (Lendal).

11. Samsø (Mondrup). Gæstespil af Orhan Özgür Turan (oud og saz), Det Ny Kammerkor (kor) og Hans Mydtskov (tenorsax) Korarrangement: David Mondrup.

12. Fiskervalsen (Traditionel efter Gert Lendal)/ Rundenom (Traditionel efter skriftlig kilde). Gæstespil af Gert Lendal (toradet harmonika - indspillet i 1980) og Hans Mydtskov (tenorsax og effekter).

 

 

Med tak til  meddelene fra den traditionelle folkemusik

Ingeborg Munch (1906-78)

Vagn Dahl Hansen (1944-)

’Æ Tinusser’: Karl Nielsen (1911-83) Ejnar Nielsen (1913-84) Hans Nielsen (1906-95) Jørgen Svenstrup (1940-)

Anelise Knudsen (1936-2021)

Ulla Lindgren (1935-2006)

Gert (1927-90) og Bitten Lendal (1930-2008)

Evald Thomsen (1913-93)

Carl Erik Lundgaard (1947-)

Keld Nørgaard (1952-2020)

Ejler Jensen (1898-1979)

Mangor Jensen (1924-89)

Produktets tags

Der er ingen tags registreret.

Mine tags

Kunder der har købt dette produkt har også købt